JESKYNĚ A HISTORICKÁ DŮLNÍ DÍLA
v jižních Čechách a na Šumavě

CÍCHA Jaroslav

Vydalo: nakladatelství KLETR
Roku: 1999
Náklad: neuveden
Cena: 139 Kč


Jednou z důležitých oblastí starého dolování byly jižní Čechy a Šumava. Nejdříve těžba zlata v předhusitské době, potom v 16. století dolování stříbra a nověji od 19. století dobývání grafitu měly v těchto regionech velkou důležitost. Kromě toho se zde, většinou pro místní potřebu, v podzemí dobývaly ještě další suroviny a hornickým způsobem byly vylámány i jiné podzemní objekty.

V době, kdy doly poskytovaly své bohatství, byly zdrojem velkých nadějí a těšily se u lidí značnému zájmu. Po vyčerpání zásob však bývají většinou považovány jen za nevítanou přítěž a příčinu mnoha problémů a zájem o ně se proto omezuje pouze na jejich mnohdy neuváženou likvidaci. Jenom pomalu začínají být stará důlní díla chápána jako jedinečné technické a historické kulturní památky, někdy i s velkou estetickou hodnotou, zasluhující plné ochrany.

Z popisovaného důlního podzemí zde najde čtenář Kašperskohorský revír, zlatodoly na Písecku, Ratibořsko-vožický revír, Rudolfovský revír, Českokrumlovský revír, grafitové doly u Mokré, vápencové a podzemní lomy, kaolínový důl Hosín a další.






logo

CZECH MINING CLUB
2006
TOPlist